Ultimate magazine theme for WordPress.

PresSpektrum

původní titul ŠUMAVSKÉ NOVINY
nezávislý magazín s vlastním názorem

Radek DAVID, vydavatel a šéfredaktor

Fotograf, publicista, novinář. Na počátku 90. let byl členem redakční rady Necenzurovaných novin (Rudé krávo) Petra Cibulky. Kromě magazínu PresSpektrum (dříve Šumavské noviny) vydává také informační portál Šumava od A do Z – www.sumava-az.cz a sumavaaz.cz (dříve ŠumavaInfo.cz – v současnosti v celkové rekonstrukci), cestovatelský web Na cestách – Slovensko (www.nacestach-slovensko.cz). Od listopadu 2019 připravuje zcela nový cestovatelský internetový magazín o krásách, přírodě a historii zejména Čech, Moravy a Slovenska, ale také ze zahraničí: Po cestách – Krajinou domova (www.po-cestach.cz a www.krajinoudomova.cz). Je rovněž vydavatelem a jediným správcem profilů Šumava a PresSpektrum/Šumavské noviny na Facebooku.

Kromě spousty dalších aktivit je také autorem myšlenky a realizace umístění pamětní desky u pramene Vltavy (Vltavě – Matce českých řek), podílel se na nápadu a realizaci umístění pamětní desky tzv. “králům Šumavy” u Františkova nedaleko Kvildy. Autorsky stojí za filmovým dokumentem Rok v srdci Šumavy, který natočil s kameramanem Zdeňkem Tripesem.

Na Šumavě se zabývá především historií a ochranou přírody, kde prosazuje a podporuje vytvoření maximálního prostoru pro ničím nerušené přírodní procesy bez jakéhokoliv zásahu a vlivu člověka.
Jako fotograf se zaměřuje na téma krajiny a krajinného detailu, památek, lidové architektury, dále se zabývá fotografováním a dokumentováním výskytu motýlů, hub a květeny (s větším zaměřením na chráněné druhy, alpské migranty a orchideje). Mimo Šumavu se věnuje obdobným aktivitám na Slovensku.