Video: Nedej se! Šumava na rozcestí

Retrospektivní ohlédnutí nad jednou z mnoha diskusí o potřebě zákona pro Národní park Šumava (pořad z roku 2013)

Národní park Šumava. Rok a půl už uplynul od bouřlivé blokády proti kácení na Ptačím potoce, která byla vyvrcholením mnohaleté neschopnosti českých politiků dát národnímu parku jasná pravidla.
Blokáda přispěla ke slibu, že Parlament přijme speciální zákon, který prý na Šumavě vyřeší vše. Návrhy dnes existují dva; jeden připravil ministr Chalupa a dosud ho nedokázal předložit, druhý zpracoval Plzeňský kraj a poslanci ho právě pustili do druhého čtení. Při diskusi dali najevo, že ho vezmou jen jako základ, který prý postupně dotvoří. Může však poslanecká tvořivost skutečně vyřešit mnohaleté šumavské dilema?

Historie šumavského parku je sérií politických zásahů a bezkoncepčnosti. To obzvláště vynikne ve srovnání se sousedním Bavorským lesem. I v Německu se o tom, k čemu je národní park bouřlivě diskutovalo. Pak politici zhodnotili fakta, názory obcí, ale především odborníků a přijali jasná rozhodnutí: Přírodním procesům bez zásahu člověka ponechali mezi Luzným a Roklanem 75% plochy a za divočinou sem dnes přijíždějí statisíce lidí. V nové části parku se bezzásahové zóny postupně rozšiřují o 310 hektarů ročně.

U nás je vše jinak. Zcela v rozporu se zásadami tvorby rezervací je I. zóna od dob ředitele Žlábka rozdrobena do 135 kousků a i v nich tehdejší ministr Kužvart povolil kácení.

Nedej se! Šumava na rozcestí

Poslanci pustili do druhého čtení návrh, který by otevřel park developerům a povolil i kácení v prvních zónách. Pokud vám na dalším osudu Šumavy záleží, sledujte, čí zájmy bude ten který poslanec nadále prosazovat.

Národní park ŠumavaŠumavaZákon o ochraně přírody a krajiny
Comments (0)
Add Comment