Kniha, která by měla zdobit knihovnu každého houbaře – Ottova encyklopedie hub

Držím v ruce asi 6 kilovou encyklopedii a pak malý kapesní atlásek v dárkovém balení s houbařským nožem. Správně tušíte, že se jedná o literaturu, věnující se houbaření; zálibě, ve které společně s Francouzi a španělskými Basky držíme světový prim.

Ottova encyklopedie hub

Ladislav Hagara: Ottova encyklopedie hub.

PhDr. Ladislav Hagara, PhD., je významný slovenský mykolog a spisovatel, patří mezi přední evropské mykofloristy. Od roku 1980 se intenzivně zabývá výzkumem rozšíření hub na Slovensku a v České republice, zároveň houby fotí. Kromě toho vytváří vědeckou sbírku hub, která v současnosti obsahuje více než 20 000 herbářových položek.

Někdy počátkem 90. let minulého století jsem si zakoupil atlas hub, jehož autorem byl právě Ladislav Hagara. Kniha mě zaujala nejen svým zpracováním (např. uváděním přesné lokace sběru fotografované houby), ale také – na tu dobu nezvyklou – mimořádnou kvalitou fotografií. Od té doby pan Hagara vydal houbařských publikací několik a takřka všech jsem vlastníkem.

Ukázka z knihy.

Ottova encyklopedie hub, jejíž autorem je právě Ladislav Hagara, je veledílo, jež nemá ve světě obdoby. V české verzi vyšla poprvé v roce 2015. Obsahuje popis 3 230 druhů hub na 4 190 barevných fotografiích!
Houby jsou tu přehledně rozděleny podle kmenů, tříd, řádů a čeledí, encyklopedie obsahuje i slovník odborných pojmů a rejstříky českých i latinských názvů. Opravdu, fantastické dílo, které ještě navíc zdobí skutečnost, že jej lektoroval jeden z předních českých mykologů RNDr. Vladimír Antonín, CSc., předseda České vědecké společnosti pro mykologii.

Kapesní atlas hub

Miroslav Smotlacha: Kapesní atlas hub.

Takovým miniaturním a praktickým „příbuzným“ Ottovy encyklopedie hub je malý Kapesní atlas hub. Jeho autorem je známý český mykolog Miroslav Smotlacha, fotografie pochází z dílny manželů Marie a Josefa Erhartových.

Kapesní atlas ocení zejména ti, kdo se zaměřují na praktický sběr základních druhů hub. Kniha samozřejmě seznamuje i se základními druhy hub jedovatých a nejedlých, které by měl každý praktický houbař znát.

Publikace je v prodeji v sadě s praktickým a kvalitním houbařským nožem, opatřeným štětečkem pro základní očištění hub během jejich sběru. Vše je zabaleno v papírové kazetě. Ideální jako dárek!

Radek DAVID

HoubařeníHoubyKnihyLadislav HagaraRecenze knih
Comments (0)
Add Comment