Novou knihou Pralesy Šumavy uvedla Správa NPŠ rok 2018 na Šumavě, jako Rok pralesů

Nadcházející rok 2018 je v Národním parku Šumava vyhlášen jako Rok pralesů. Inspirací k tomuto počinu je 160. výročí počátku ochrany Boubínského pralesa, akt, kterým byl položen základní kámen ochrany šumavské přírody vůbec.

Pří této příležitosti vydala Správa Národního parku Šumava knihu Pralesy Šumavy, jejíž slavnostní uvedení proběhlo v úterý (12. 12. 2017) na zámečku v Zátoni pod Boubínem.  Autorem knihy je tiskový mluvčí Správy NPŠ Jan Dvořák, fotografie do ní nafotil Tomáš Čamra. Recenzi na knihu přineseme po jejím přečtení.

Křest knihy Pralesy Šumavy proběhl za účasti několika desítek hostí. Kniha je již v prodeji, a to na e-shopu Správy Národního parku Šumava a v jeho informačních střediscích.

Radek DAVID

Tisková zpráva k události:

Na Šumavě začíná Rok pralesů – odstartovala jej nová kniha

Rok 2018 bude pro Národní park Šumava Rokem pralesů. Hlavním důvodem je výročí počátku ochrany Boubínského pralesa, která začala v roce 1858, tedy před 160 lety.

„Je to úžasné výročí našeho nejznámějšího pralesa. Když si k tomu přidáme ještě 180 let od počátku ochrany Žofínského pralesa, který se rozkládá v nedalekých Novohradských horách, tak určitě je co oslavovat,“ vysvětluje ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

„Pralesy ale nejsou pouze Boubín nebo Žofín. Celá Šumava má stovky hektarů pralesovitých zbytků, o kterých návštěvníci ani nevědí, že jimi třeba procházejí. Osmnáct z nich proto představuje nová kniha nazvaná Pralesy Šumavy. Čtenáři se tak vydají do 14 pralesů rozkládajících se na území národního parku a CHKO Šumava, do Žofínského pralesa a také do tří pralesů Národního parku Bavorský les,“ dodává.

Kniha Pralesy Šumavy zavede čtenáře na známá místa, jako jsou Prameny Vltavy, Mokrůvku, Boubín nebo Trojmeznou, ale i do pralesů o kterých mnozí vůbec nevědí, že existují – Jezerní skála nad řekou Blanicí nebo Černý les ve vojenském prostoru Boletice.

„Všechny pralesy jsem objevoval díky lidem, kteří jejich zkoumání mnohdy věnovali velkou část svého života a znají je velmi dobře. Čtenáři tak nebudou mít jen zážitek z popisu pralesů, ale dozvědí se celou řadu úplně nových poznatků o tom, jak to v pralesích funguje,“ představuje knihu její autor Jan Dvořák.

„Důležitou součástí celé knihy jsou fotografie Tomáše Čamry. Ten dokázal zachytit krásu nejcennějších částí Šumavy jedinečnou formou a díky němu lidé uvidí jak nejzajímavější zákoutí šumavských pralesů, panoramatické pohledy tak i noční fotografie,“ doplňuje Jan Dvořák.

Kniha Pralesy Šumavy, která bude k dostání v e-shopu na www.npsumava.cz a ve všech informačních střediscích a návštěvnických centrech Správy Národního parku Šumava, symbolicky zahajuje Rok pralesů na Šumavě.

„Stejně, jako letos i pro příští rok připravujeme pásmo přednášek nazvané Středeční večery na Šumavě, komentované vycházky do šumavských pralesů, soutěže pro děti, zajímavé upomínkové předměty s tématikou pralesů a mnoho dalšího,“ představuje plány pro rok 2018 Petra Střelečková ze Správy Národního parku Šumava

Ve Vimperku 13.12. 2017

Jan DVOŘÁK
tiskový mluvčí Správy NP Šumava

Jan DvořákKnihyKnihy o NPŠNárodní park ŠumavaPralesy ŠumavyTiskové zprávy NPŠ
Comments (0)
Add Comment